Etiket: 3. Tematik Kış Kampı

Gençlerbirliği sezonu açtı

ANKARA

Beştepe İlhan Cavcav Tesisleri’nde teknik direktör Ümit Özat yönetiminde gerçekleştirilen antrenman öncesi kurban kesildi.

Antrenmana ısınma koşusuyla başlayan futbolcular, daha sonra pas-kontrol çalışması yaptı. Sezonun ilk antrenmanı, koşu ve açma germe hareketleriyle sona erdi.

Yeni transferler Petar Skuletic, Serdar Özkan, Ousmane Ndiaye ve Ahmet İlhan Özek ile altyapıdan gelen Berat Ayberk Özdemir, Yıldırım Mert Çetin ve Alaaddin Okumuş da antrenmana katıldı.

Özat’ın ekibi değişti

Teknik Direktör Ümit Özat’ın ekibinde değişiklikler yaşandı. 

Yeni sezonda Özat’ın yardımcılıklarını Önder Engin, Gökhan Tokgöz, Aydın Toscalı, Ali Eraslan, Ferdi Tatlı, Eren Aydın ve Güven Varol yapacak.

Antrenmana oğlu Aras’la gelen Gençlerbirliği Teknik Direktörü Ümit Özat, çalışmanın ilk bölümünde yaptığı açıklamada, yeni sezonun başkent ekibine ve Türk futboluna hayırlı olmasını diledi.

Gençlerbirliği’nden ayrılan futbolculara katkılarından dolayı teşekkür eden Özat, transferleri bir an önce tamamlayıp yeni sezona en iyi şekilde hazırlanmaları gerektiğini söyledi.

Cavcav: En kötü ihtimal Eskişehir

Antrenmanın takip eden kırmızı-siyahlı kulübün başkanı Murat Cavcav ise yeni sezonda daha iyi bir Gençlerbirliği izletmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Cavcav, stat konusunda ise henüz bir gelişmenin yaşanmadığını dile getirerek, yetkililerden bu konuya çözüm bulmalarını istedi.

Yaşanan sürecin kendilerini üzdüğünü ifade eden Cavcav, şunları söyledi:

“Yetkililerden bilgi bekliyoruz. Bize en yakın zamanda mutlaka haber verecekler. İsteğimiz Yenikent’te (Osmanlı Stadı) oynamak. Olursa Yenikent’te oynayacağız, olmazsa bilemiyoruz. En kötü ihtimal Eskişehir. Yetkililerden acil bir çözüm bekliyoruz. Gençlerbirliği için hayırlısı neyse o olsun diyoruz. Beklemekten başka bir çaremiz yok.”

Muhabir: Halil Ibrahim Avsar

Bakan Bak, 'KYK Tematik Kış Kampları' açılışına katıldı

KOCAELİ

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Bilgi çağında bilgiyi yöneten, en iyi şekilde değerlendiren ülkeler öne geçecek. Ülkeler Ar-Ge, inovasyon, yapay zekaya yapılan yatırımlarla dünyada yerini alacak.” dedi.

Bakan Bak, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) 12 ilde 12 temayla başlattığı 3. Tematik Kış Kampı’nın açılışı dolayısıyla Kocaeli Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen törene katıldı.

KYK’nın 12 ayrı dalda düzenlediği kış kamplarının önemli olduğunu vurgulayan Bak, kampların bu yıl üçüncüsünün gerçekleştirildiğini söyledi.

Kocaeli’deki kamp programında Ar-Ge İnovasyon (Yapay Zeka) temasının ele alınacağına işaret eden Bak, “Bilgi çağında bilgiyi yöneten, en iyi şekilde değerlendiren ülkeler öne geçecek. Ülkeler Ar-Ge, inovasyon, yapay zekaya yapılan yatırımlarla dünyada yerini alacak.” diye konuştu.

“Bu coğrafyada güçlü kalacağız”

Bakan Bak, gençlerin bir ülkenin geleceği olduğunu dile getirerek, törene katılan gençlere şöyle seslendi:

“Türkiye’nin büyümeye, gelişmeye ihtiyacı var. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Bize araştıran, yeni buluşlar, çalışmalar yapan gençler lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız özellikle gençlere, araştırmaya, geliştirmeye büyük önem veriyor. Özellikle de teknolojinin gelişmesi için çok çaba sarf ediyor.

Ülkemizin bulunduğu coğrafyada zor şartlar var. Bu zor şartlarda ayakta durabilmek için güçlü olmamız lazım. Bilişim, yazılım sektörlerinde, uzay, savunma sanayilerinde çok güçlü olmamız lazım. AK Parti iktidara gelmeden önce savunma sanayisinde yerlilik payı yüzde 25’lerdeydi, bugün yüzde 75’lerin üzerinde. Ar-Ge’ye yapılan yatırımlar ortada. İnsansız hava araçlarını almak için adeta yalvarıyorduk. Çeşitli bahanelerle yazılımını vermiyorlardı. Şimdi Türk girişimcisi, Türk mühendisleri çok daha iyilerini yapıyor. Uzaya uydu yolladık. Bunların hepsi Türk mühendislerinin başarısıyla… Burada bir zihinsel dönüşüm var. Cumhurbaşkanımızın bizlere aşıladığı en önemli şey; öz güven. Öz güven sizi yapabilecek, başarabilecek güce, yetkiye kavuşturur. Artık Türkiye olarak yüksek teknolojiye geçmek durumundayız. Bu yüksek teknolojiye geçişin de kapısı inovasyon, girişimcilik ve Ar-Ge’den geçiyor. Ülke olarak sanayi sürecimizi arttırmamız, geliştirmemiz gerekiyor. Teknoloji gücü ve bilimsel güç, en önemli konum.”

KYK’da gençlerin yalnızca barınma ve gıda ihtiyacı karşılanan bir ilişki olmasını istemediklerini belirten Bak, ”Hayatta onlara faydalı olacak pek çok konuyu öğrenme sürecinde birlikte olmak istiyoruz. İletişim, edebiyat, hukuk, spor, İslam sanatları, halkla ilişkiler, inovasyon kampları var. KYK’da kalan öğrencilerimizin robot yapmasını, robotlarını, teknolojiyi yarıştırmasını istiyoruz. Gençlik merkezlerimizde çocuklarımız robot yapıyor. Artık bu seviyedeyiz. Bu ülkenin ufkunun açılması için bunlara ihtiyaç var.

Gençlerimize güveniyoruz. Ülkenin büyümesi, gelişmesi için çaba gösteriyorlar. Sanayicilerimiz yatırım yapıyor, devletimiz çalışıyor. Bu coğrafyada güçlü kalacağız. Etrafımızdaki olayları, yapılmak istenen oyunları, planları görüyorsunuz. Bu coğrafyadaki en önemli güç gençlerimiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bilişim Vadisi, Türkiye’nin bilişim sektöründeki ufkunu dünyaya açtı”

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy da Kocaeli’nin KYK’nın kış kampına ev sahipliği yapmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, kentin 1 milyon 800 bin nüfusla ülkenin 10. büyük şehri olduğunu bildirdi.

Kocaeli’nin imalat sanayisinin yüzde 13’üne ev sahipliği yapan bir kent olduğunu aktaran Aksoy, ”Bir anlamda sanayinin kalbinin attığı kentlerin başında geliyor. Böylesine önemli bir kentte inovasyon ile ilgili kampın düzenlenmiş olması da oldukça önemli ve anlamlı.” diye konuştu.

Aksoy, Türkiye’deki Ar-Ge merkezlerine bakıldığında İstanbul’dan sonra en fazla merkeze sahip olan ilin Kocaeli olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

”Kocaeli’de 84 Ar-Ge, 6 tasarım merkezi ve 4 Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunmaktadır. Özellikle 3. Tematik Kış Kampı’nın ruhuna en uygun illerin başında Kocaeli geliyor. Teknoloji Geliştirme Bölgelerimizden birisi de Bilişim Vadisi’dir. Bilişim Vadisi, Türkiye’nin bilişim sektöründeki ufkunu dünyaya açan, uluslararası nitelikte bir teknoloji geliştirme bölgesi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Üç etaptan oluşan bu projemizin şu anda birinci etabı tamamlanmıştır. Süreç itibarıyla önümüzdeki dönemlerde çok daha iyi bir noktaya taşınacaktır.”

KYK yurtlarının hızlı bir şekilde iyileştirildiğini, koğuş sisteminden çok nitelikli odaların olduğu bir yurt sistemine dönüştüğünü vurgulayan Aksoy, ”KYK, öğrencilerimize sosyal anlamda katkı sunmaya devam etmektedir. Bu uygulamayla sadece konaklama değil, öğrencilerimizin zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri adına çalışma başlatmış olmalarından büyük memnuniyet duymaktayız.” dedi.

KYK Genel Müdürü Sinan Aksu ise yurtların artık öğrenciler için ”ikinci bir okul” olmasını arzuladıklarını ifade ederek, geçlerin daha entelektüel bireyler olarak yetişmesine katkı sağlamak istediklerini söyledi.

”Kış kamplarıyla esas hedefimiz, sizleri, alanında uzaman akademisyenler, sanat ve fikir adamlarıyla bir araya getirebilmek.” diyen Aksu, güzel bir kamp dönemi geçirilmesini diledi.

Muhabir: Tahir Turan Eroğlu

Hutchinson Beşiktaş'ta devam etmek istiyor

ANTALYA

Kanadalı oyuncu Atiba Hutchinson, siyah-beyazlı ekibin Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’nde kamp yaptığı otelde basın toplantısı düzenledi.

Sözleşmesinin uzatılması ile ilgili Beşiktaş yönetimiyle konuştuklarını belirten 34 yaşındaki orta saha oyuncusu, “Her şeye açığım. Önümüzdeki günler neler gösterecek bilmiyorum ama Beşiktaş’ta devam etmek istiyorum. Beşiktaş, bana ve aileme çok şey verdi. Ben ve ailem İstanbul’da olmaktan memnunuz.” dedi.

Geride kalan 2 sezonda çok iyi işler yaptıklarını aktaran Hutchinson, “Aldığımız galibiyetler ve kazandığımız zaferlerle takımın öz güveni yükseldi ve deneyimi arttı. Bence bu sezon da değişen pek bir şey yok. Hatta daha güçlü bir takımımız var. Sezonun ilk yarısında beklediğimiz kadar puan toplayamadık. Ama üst üste 3’üncü kez şampiyon olabilmemiz için her şey müsait. Kadroda deneyimli ve potansiyeli yüksek genç oyuncular var. Sezonun ikinci yarısında daha iyi devamlılık yakalayarak ve performans göstererek hedefimize ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

“Larin güçlü ve kaliteli bir oyuncu”

Atiba Hutchinson, Beşiktaş’ın transfer gündeminde yer alan Kanadalı forvet Cyle Larin’in güçlü ve kaliteli bir oyuncu olduğunu dile getirdi.

22 yaşındaki Larin’in potansiyeli çok yüksek bir oyuncu olduğunu da ifade eden Hutchinson, “Larin, ligde ve milli takımda attığı gollerle kendisini kanıtladı. Deneyim kazandı. Larin’in güçlü ve kaliteli bir oyuncu olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“Bayern Münih eşleşmesi”

Atiba Hutchinson, Alman ekibi Bayern Münih ile UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turunda karşılaşacak olmalarını ise şu şekilde değerlendirdi:

“Bayern Münih ile eşleştiğimiz için üzgün değilim. Bu çok büyük maç. Şampiyonlar Ligi’nde bu aşamada güçlü takımlarla eşleşirsiniz. Bayern Münih de ligdeki en güçlü takımlardan biri. Bayern Münih maçını dört gözle bekliyoruz. Kaybedeceğimiz bir şey yok. Şampiyonlar Ligi’nde bugüne kadar iyi performans gösterdik. Bunu devam ettirirsek onlara karşı da önemli bir iş yapabiliriz. Bu eşleşmenin tadını çıkaracağız. Umarım Bayern Münih karşısında güzel işler yaparız.”

Muhabir: Emre Doğan

Pepe ve Tosic'in sağlık durumuna ilişkin açıklama

İSTANBUL

Beşiktaş Kulübü, internet sitesinden yapılan açıklamada, Antalya’da gerçekleştirilen devre arası kampında sakatlık geçiren Pepe‘nin sol kalça adalesinde, Dusco Tosic‘in de sağ baldır adalesinde zorlanmaya bağlı kanama ve ödem tespit edildiği bildirildi.

Sağlık ekibi tarafından tedavileri yapılan oyuncuların, tedbir amacıyla takımdan ayrı salon ve havuzda çalışmalarına devam edeceği belirtildi.

İki futbolcunun da hafta başında takımla antrenmanlara çıkmasının planlandığı kaydedildi.

Muhabir: Ercan Çakar

'Ürettiğimiz oyuncuyu değersiz kılıyoruz'

ANTALYA

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneğinin (TÜFAD), Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) iş birliğiyle Antalya’nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde düzenlediği Uluslararası Pro-Lisans Antrenör Gelişim Semineri’nde “Türkiye Ligi ve Şampiyonlar Ligi” konulu sunumda konuştu.

Güneş, hep doğruları yapmaya çalıştıklarını ancak yanlışları gördüklerinde ve bunları düzelttiklerinde gelişimin olacağını belirtti.

Sürekli yanlışları görerek eleştiri yapmanın da çözüm olmadığını vurgulayan tecrübeli teknik direktör, bunun için antrenörlere büyük görevler düştüğünü ifade etti.

Günümüzde futbolda birçok unsurun bulunduğunu anlatan Güneş, antrenörlüğe başladığında ise bir antrenör, bir masör ve bir malzemecinin yettiğini dile getirerek, “Futbol, o döneme göre çok güzel bir yere geldi. Tesisleriyle, malzemesiyle, başarısıyla iyi yere geldi. Biz eksikleri konuştuğumuz için çok takılıyoruz. O günden bugüne gelinceye kadar mutlu da olabiliriz şikayetçi de. Daha çok yapabilelim diye şikayetçi oluyoruz. Aynı şey takım için de geçerli. Başarı geldikçe, eleştiri, hatta hakaret daha fazla geliyor. Çünkü futbol kültürümüzü oluşturamadık.” diye konuştu.

“Oyunculara karakter eğitimi vermeliyiz”

Şenol Güneş, takımın başarılı sonuçlar alması için kadronun önemine vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yetenekli oyuncuların üretimine önem verilmesi gerekiyor. Oyuncu üretiyoruz, ürettiğimiz oyuncuyu değersiz kılıyoruz. Bu oyuncuyu 10 senede buraya getirdin, şimdi ‘Git kardeşim. Yeniden başlayacağız.’ diyorsun. Bunu söyleyenler kötü örnek oluyor. Bu, Arda, Burak, Selçuk için de geçerli. Cenk iyiydi gitti. Üç sene sonra onu eleştirmeye başlayacağız. Yanlışları düzeltmek başka onu yok etmek başka. Yok etmeyelim değerini koruyalım. Önce antrenör olarak biz eğitelim. Oyunculara futbol eğitiminin yanı sıra karakter eğitimi vermeliyiz. Messi zaten Messi ama nasıl davranacağını kulüp organizasyonunda yerine oturtabiliyorlar.”

Futbolcuların oyunu yavaşlatmasına hakemlerin yardımcı olduğunu öne süren Güneş, “Sen futbol oynatmayı sağla. Adam oynatmak istemiyor sen de ona yardım ediyorsun. Hakemler de baskı altındalar. Diğer hakemlerin de hataları var. Ne hatalar yapıldı. Kiev’de penaltımız verilmedi. Ligde duygularım başka bir şeye gitmiyor sadece oynamaya gidiyor.” ifadelerini kullandı.

Sunumunda takımının Şampiyonlar Ligi’nde oynadığı maçlardan örnekler veren Güneş, ligde duran toptan en az gol yiyen ekip olduklarını kaydetti.

Muhabir: Sinan Özmüş